Kategoriler
Genel

Peteklerin Altı Isınmıyor, Peteklerin Altı Neden Isınmaz

Peteklerin Altı Isınmıyor, Peteklerin Altı Neden Isınmaz

Kalorifer petekleri, kombinin devir daim yaptığı sıcak suyun odaları ısıtmasını sağlarlar. Bazı durumlarda petek ısınmıyor veya peteğin altı ısınmıyorsa bu bir sorun olduğu anlamına gelir.

Petek Isınmıyor Ne Yapmalıyım?

Isınmayan doğalgaz peteği için ilk yapılması gereken vanalarını kontrol etmeniz. Vanalar saat yönünün tersine açılır. Eğer kapalıysa açarsanız petek ısınır.

Kombi basıncı kontrol edilir. Basınç belli bir seviyenin altına düşerse kombi arıza durumuna geçer. Kombinin göstergesine bakmayana kadar arıza durumunda olduğu fark edilmez. Kombi altındaki su takviye vanası açılır ve su takviyesi yapılır.

peteğin üstü sıcak altı soğuk, peteklerin yarısı soğuk
Peteğin Altı Neden Isınmıyor?

Kalorifer peteklerinden sadece bir tanesinin altı ısınmıyorsa, petekte hava olabilir. Bu durumda, peteğin havası alınmalıdır.

Havası alındıktan sonra da peteğin yarısı ısınmıyorsa, petek içinde tortulaşma sonucu su döngüsü kısmen gerçekleşmiyordur. Bu durumda bir petek temizleme makinesi yardımı ile peteğin temizlenmesi gerekir.

Bazı durumlarda, petek bağlantıları yanlış bağlandığı için istenilen verim elde edilmeyebilir. Bağlantıların değiştirilmesi gerekir.

Düşük ihtimallerden biri de, kalorifer peteğinin vanasında bulunan conta tıkanıklığa sebep olur.

Kombiye yakın olan petek ısınıyor ama uzaktaki peteklerin alt kısmı ısınmıyorsa, reglaj ayarı yapılmalıdır. Reglaj ayarı sorununuzu çözecektir.

Kombi filtresinin tıkanması sonucu da peteklerde sıkıntı yaşanabilir. Kombi filtresi temizlenmesi gerekir.

Isıtma tesisatında bulunan bir kaçakta peteklerin altının ısınmamasına neden olabilir. Bu durumda termal kamera ile tesisat kontrol edilmeli ve kaçak tespit edilmelidir.

Bir cevap yazın